Paber mõjutab trükise värvide erksust ja tunnetust ning loob soovitud tulemuse. Sõltuvalt trükise iseloomust vali õige paberitüüp!

Katmata paberid

Katmata paberid koosnevad peamiselt pleegitatud tselluloosist ja täiteainetest. Paber on tänu suurele puidukiu sisaldusele tugev ja mahuline. Paber tundub katsudes loomulik, valged toonid on alati valgemad kui kaetud paberitel. Katmata paberite pind on ebaühtlane ning seetõttu on lubatud suurim rastritihedus väiksem kui kaetud paberitel. Katmata paberil on naturaalsem tunnetus ja ka tekst on hästi loetav.

Kaetud paberid

Kaetud paberite pind on muudetud siledamaks kriidikihi lisamisega. Siledam paberi pind loob eeldused selgema ja teravama pildi kuvamiseks – värvipunkte saab panna tihedamini ja need ei valgu laiali. Kaetud paberid sobivad täisvärvides ja erksates toonides piltidega trükiste tootmiseks. Läikiv pinnaviimistlus toob värvid esile. Siidjalt ja matilt pinnalt on teksti mugavam lugeda.

Ühekordselt kaetud paberid

Ühekordselt kaetud paberid kannavad lisanimetust matt, mitmekordselt kaetud paberid on kas silk või gloss. Kuna kivi (kriit) on vähem mahuline kui puit, siis on gloss ja silk paberid tunduvalt õhemad ja pehmemad, kui samas grammkaalus olev matt kaetusega paber.

Mitmekordselt kaetud paberid

Mitmekordselt kaetud paberi pind on see-eest siledam ja võimaldab rastritihedust 200lpi, samas matt paber talub kuni 175lpi. Pea meeles, et kui silk ja gloss paberid on erinevatel tootjatel üldiselt sarnased, siis matt pabereid toodetakse oluliselt erinevaid – nii mahulisuse, kriidikihi paksuse, pinnasileduse, läike % ja teiste parameetrite poolest.

Disainpaberid

Disainpaberil trükis on eriti silmapaistev ka ilma keeruka kujunduseta. Paberite ja kartongide erinevad värvid ning tekstuurid annavad inspiratsiooni. Moodsad värvid, metallik- või läbikumavad toonid, erinevad tekstuurid ja ootamatud pinnaviimistlused sobivad erinevateks trükitehnikateks ja järeltöötlusviisideks, lisaks lai grammkaaluvalik.

Kartongid

Kartongiks nimetatakse õhemat siledat pappi, mis on kaanteks ja pakenditeks sobivaim tänu tugevusele ning vastupidavusele.

KOLM NÕUANNET

 1. Ole loominguline.

  Mängides kujundusega saad kasutada erinevaid trükipabereid ja läbi selle luua tarbijal erinevaid emotsioone.
 2. Teksti ja pildi vahekorra jaotusest sõltub paljuski, mis paberit saab kasutada, mida mitte.

  Mõtle enne kujundama asumist, mis sõnumit soovid tarbijani viia ja kas teed seda teksti või pildi abil. Kaetud pabereid kasutakse ohtra pildimaterjali korral, katmata pabereid kasutatakse siis kui domineeriv on tekst. Kaetud paberitel tuleb pildimaterjal parem, kuid teksti on läike tõttu raskem lugeda.
 3. Mida raskem grammkaal, seda kallim paberi ruutmeeter.

  Paberi grammkaal näitab kui palju kaalub 1m² seda paberit. Mida rohkem gramme seda raskem leht. Vahemik mida peamiselt kasutatakse on 80-300 g/m². Paberi raskus ja paberi tugevus ei ole otseses seoses. Vähem kaetud paberid on mahulised, sama grammkaalu juures on nad oluliselt tugevamad kui mitmekordselt kaetud paberid. Ehk nt 100g katmata paberi tugevusomadused on sarnased 150g glossiga. Paberi paksust märgitakse mikronites my (1000my = 1mm). Isegi samasse paberiklassi kuuluvad sarnased paberid võivad olla sama grammkaalu juures erinevate omadustega.

  PABERIT ISELOOMUSTAVAD JÄRGMISED OMADUSED:

  • grammkaal - paberilehe raskus grammides ühe ruutmeetri kohta;
  • paksus - paberilehe paksus mikronites;
  • mahulisus - grammkaalu ja paksuse jagatis;
  • pinnasiledus - näitab õhu kadu mõõtepea terasserva ja paberi vahel;
  • valgesus - mõõdetakse spektrofotomeetri abil;
  • läbipaistvus - läbipaistvus näitab paberilehe võimet visuaalselt varjata musta trükki selle all oleval paberil.
  Sobiva ja meelepärase paberi leidmiseks tule meie kontorisse, kus on kohapeal suur valik paberinäidiseid, mis annavad kõige parema ülevaate olemasolevatest materjalidest. Valiku tegemisel abistavad Sind meie professionaalid.
  Kui sul tekkis küsimusi või soovid mõtteid vahetada, helista telefonil 372 650 7911.või saad kiri meeskond@mustmuna.ee Kui aga soovid saada värskemaid reklaami või disaini puudutavaid uudiseid, siis sisesta siia oma e-post.

  

Mõtle enne kujundama asumist, mis sõnumit soovid tarbijani viia ja kas teed seda teksti või pildi abil. Paber mõjutab trükise värvide erksust ja tunnetust ning loob soovitud tulemuse. Sõltuvalt trükise iseloomust vali sobiv paberitüüp. Näiteks kaetud pabereid kasutakse ohtra pildimaterjali korral, katmata pabereid kasutatakse siis kui domineeriv on tekst.

Võta meiega ühendust